Podstrona: Stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców dla mgr Moniki Flejszar / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców dla mgr Moniki Flejszar

2022-07-07 , red.  Paweł Chmielarz
Mgr Monika Flejszar,

Mgr Monika Flejszar z Katedry Chemii Fizycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Laureatka będzie otrzymywała stypendium przez trzy lata. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów ministerstwo przeznaczy w tym okresie blisko 42 mln zł.

Stypendia MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki nagradza młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, prowadzą innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości i posiadają imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1719 wniosków o przyznanie stypendium, natomiast laureatami stypendium zostało 215 młodych naukowców, w tym 37 doktorantów, którzy zostali wyłonieni w drodze konkursu przez ekspertów zespołu doradczego. W tym gronie znalazła mgr Monika Flejszar doktorantka z grupy badawczej prof. Pawła Chmielarza Chmielarz Research Group.

Stypendystka

Zainteresowania naukowe mgr Moniki Flejszar skupiają się na syntezie szczotek polimerowych metodami polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP), wykorzystując techniki ze zredukowaną ilością katalizatora (low ppm). Wśród materiałów modyfikowanych przez zaszczepienie szczotek polimerowych znajdują się zarówno powierzchnie nieorganiczne (płytki krzemowe), jak i organiczne (polietereterketon – prekusor implantów kostnych). W swoich badaniach stypendystka skupia się na opracowaniu procedur syntezy polimerów inspirowanych zasadami zielonej chemii.

Dorobek naukowy mgr Moniki Flejszar obejmuje 11 publikacji naukowych w czasopismach międzynarodowych z Listy Filadelfijskiej o łącznym pięcioletnim współczynniku Impact Factor równym 46. Swoje dotychczasowe doświadczenie naukowe zdobywała, realizując pracę doktorską pod opieką prof. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej oraz uczestnicząc w stażach naukowych w zagranicznych jednostkach naukowych, m.in. w University of Konstanz (Konstancja, Niemcy) oraz Università degli Studi di Milano Statale (Mediolan, Włochy). Od 2020 r. mgr Monika Flejszar jest również przewodniczącą Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego IPSUM, w którym koordynuje prace badawcze studentów prowadzone w ramach pierwszej i drugiej edycji projektu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” finansowanego przez MEiN.

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców są dostępne na stronie MEiN.