Podstrona: Premiera musicalu „Ignacy Łukasiewicz – nasz rodak i patron” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Premiera musicalu „Ignacy Łukasiewicz – nasz rodak i patron”

2022-04-13 , red.  Lidia Chalińska
Występ Chóru Akademickiego PRz,

W sobotę 9 kwietnia odbyła się premiera musicalu „Ignacy Łukasiewicz – nasz rodak i patron”. Widowisko przygotował Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej w ramach obchodów „Roku Ignacego Łukasiewicza”.

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prezydent Rzeszowa Konrada Fijołka oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Partnerami wydarzenia byli: Podkarpackie – przestrzeń otwarta, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszów – stolica innowacji oraz Toton Show. Partnerowi WDK Rzeszów składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe.

Twórcy musicalu

Autorem scenariuszu musicalu „Ignacy Łukasiewicz – nasz rodak i patron” jest Tadeusz Urban. Wydarzenie w scenie balu uświetniła mistrzowska para taneczna – Jadwiga Madej Baer i Tomasz Rusin, a oprawę muzyczną zapewniali rzeszowscy muzycy i przyjaciele Chóru – Kamil Niemiec, Przemysław Czekaj i Maciej Mikłasz. W przedstawieniu wystąpili studenci naszej uczelni – chórzyści Chóru Akademickiego PRz, a kierownikiem artystycznym wydarzenia była dyrygent chóru Lidia Chalińska.

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, chcąc włączyć się w obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza”, przygotował musical o tym wielkim społeczniku i wynalazcy. Chór przez śpiew, taniec i muzykę  przypomniał  życie i działalność patrona Politechniki Rzeszowskiej. Jest to już trzeci musical przygotowany przez Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej. W ubiegłych latach można było obejrzeć „Halkę – wersja współczesna” oraz „Opowieść noworoczną”.

W trakcie wydarzenia można było usłyszeć również „Hymn dla Rzeszowa” (autor Tadeusz Urban) oraz hymn Politechniki Rzeszowskiej „Leć do gwiazd” (tekst Marta Kwiecień, muzyka Lidia Chalińska).

Wydarzenie można było obejrzeć również online dzięki transmisji „Kuriera Rzeszowskiego”,  udostępnionej również na fanpage’u Chóru Akademickiego PRz oraz Politechniki Rzeszowskiej.